Skip to content Skip to footer

2 Günde BUDAPEŞTE

2 Günde BUDAPEŞTE

Bu blog yazımızda Macaristan’ın kuzey-orta kesiminde Tuna Nehri üzerinde yer alan Budapeşte’yi 2 günde beraber gezeceğiz. Tuna Nehri 4 Avrupa başkentini birbirine bağlar (Viyana, Bratislava, Budapeşte ve Belgrad). Budapeşte’den tren veya otobüs ile Viyana’ya (3 saatte), Bratislava’ya (3 saatte), Prag’a (7 saat) kolaylıkla gidebilirsiniz.

Budapeşte, “Tuna’nın İncisi” olarak anılır. Para birimi Macar Forintidir (1 Türk Lirası = 21,08 Macar Forinti). Macaristan’a gitmek için pasaport türüne göre değişmekle beraber vize almanız gerekmektedir.

Budapeşte’yi gezmek için en iyi zamanlar ilkbahar ve sonbahar mevsimidir. Asıl turizm sezonu temmuz ve ağustos aylarıdır. Eğer Aralık ayında ziyaret ederseniz Noel Pazarlarının da tadını çıkarabilirsiniz.

Budapeşte Buda ve Peşte olmak üzere 2 şehrin birleşiminden oluşmaktadır. İlk gün çoğunlukla Peşte tarafını, ikinci gün ise Buda tarafını gezeceğiz. İstanbul’dan iki saatlik uçak mesafesi uzaklığında bulunan Budapeşte’ye ulaştınız ve havalimanından otobüs ile 1 saat uzaklıktaki Budapeşte şehir merkezine ulaştınız, 2 günlük geziye başlayalım o zaman.

1. GÜN

Balıkçı Tarabyası

Macar eklektizminin en seçkin örneklerinden biri olan Balıkçı Tabyası, şehir manzarasının önemli bir parçasıdır ve 1987’den beri UNESCO DÜNYA MİRASI SİTESİ olmuştur. 140 metre uzunluğundaki cephesi boyunca yürüyüşe çıkarak muhteşem manzaranın keyfini çıkarmaya ve bir başka önemli cazibe merkezi olan Parlamento’nun fotoğrafları için harika bir mekândır.

Balıkçılar Tabyası, 19. yüzyılın sonunda inşa edilmiş süslü bir surdur. 7 sivri kule, buraya yerleşen Magyar kabilelerinin 7 liderini temsil ediyor. Surlar aslında hiç kullanılmamış olsa da manzaralar için harika bir manzara sunuyor bize.

Mathias Kilisesi

Balıkçı Tarabyası’ndan ayrılmadan çatılarındaki renkli kiremitleriyle dikkatleri üzerine çeken bu kiliseyi göreceksiniz. Bugünkü kilise, birkaç kez yıkıldığı ve Osmanlı’nın Budapeşte şehrini işgali sırasında camiye dönüştürüldüğü için 1970’lerden kalmadır. İlk Macar kralı Aziz Stephan’ın heykelini hemen kilisenin yanında yer almaktadır.

Buda Kalesi

Eğer füniküler ile tepeye çıkarsanız önce Buda Kalesi’ni görmüş olabilirsiniz. Eğer Balıkçı Tarabyası’na yürüyerek çıktıysanız biraz daha yürüyerek buraya uğramalısınız. Kale içerisinde Budapeşte Tarih Müzesi ve Macar Ulusal Galerisi’ni barındırıyor. Peşte tarafına daha çok manzara izlemek için gelmenizi öneririm. Kaleden Aziz Stephen Bazilikası ve Szecheni Zincir Köprü’nü göreceksiniz. Buradan ayrılmak için de dik merdivenlerden aşağı inebilir ya da finükiler kullanabilirsiniz.

Széchenyi Zincir Köprüsü

Zincir Köprü, Budapeşte’deki en eski asma köprüdür. 1849’da inşa edilmeden önce (tamamlanması 20 yıl sürdü) Tuna nehri boyunca başka köprü yoktu. Bu nedenle iki farklı şehir vardı: Buda ve Peşte. İki şehir ayrı ayrı gelişiyordu. Pandemi döneminde restorasyona giren köprü Aralık 2022 itibari ile sadece toplu taşımaya açılsa da yayalar için halen kullanıma açık değil maalesef ki.

Gellert Tepesi ve Citadella

Eğer ben daha da manzara istiyorum manzaraya doymadım ve biraz daha tepe tırmanmak istiyorum diyorsanız Citadella’ya doğru tırmanmaya hazır olun. Girişler ücretsizdir ve tepede bizleri elinde palmiye yaprağı tutan bronz bir kadın heykeli beklemektedir. Gün batımı manzarası için harika bir yer.

Büyük Market Hali

Özgürlük (Yeşil) köprüsünden geçerek Büyük Market Halini ziyaret etmenizi öneririm. Ucuz hediyelik eşya için ilk uğrayacağınız yer burasıdır. Bu Pazar hali Budapeşte’deki en büyük ve en eski pazardır. Ayrıca içerisindeki restoranda yerel yiyecekleri tadabilir; meşhur paprika biberlerinden, Tokaji şarabından, Palinka (Macar meyveli alkolü), Macar salamı ve meyve sebze satın alabilirsiniz. Pazar günü kapalı olduğunu da unutmayın.

Szimpla Kert ( Ruin Bar)

Günün son durağı olarak hem eğlence hem turizm sektörü için en önemli yer olan Harabe Bar. Budapeşte gece hayatıyla, harabe barlarıyla ve bot partileriyle ünlüdür. Budapeşte’nin en popüler harabe barı olan Szimpla Kert, her odada ayrı dekora sahip. Buraya mutlaka uğramalısınız ( alkol kullanmasanız dahi).

2. GÜN

2 Günde BUDAPEŞTE

Dohany Caddesi Sinagogu

Genellikle otellerin olduğu Deák Ferenc Caddesi ve Yahudi bölgesinin gözdesi, Avrupa’nın en büyük dünyanın ise Kudüs’tekinden sonra ikinci en büyük Sinagogu ile güne başlıyoruz. 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler Büyük Sinagog çevresinde bir Yahudi Gettosu oluşturdu. Bu daha sonra birçok Macar Yahudisinin imha kamplarına gönderildiği bir toplama kampına dönüştürüldü. Sinagogun kuzey tarafında, Holokost Yaşam Ağacı Anıtı, Naziler tarafından öldürülenlerin toplu mezarlarına başkanlık ediyor. Girişler 16£ dan başlamaktadır.

Fashion Street

Yeni yıl zamanı süslemeleri ve Noel Pazarları ile ışıl ışıl olan bu sokağa fotoğraf çekinmek ve içerisinde barındırdığı mağazalarda alışveriş yapıp restoranlarda (H&M, Zara, Pull&Bear, Pandora, Hard Rock Cafe, Mc Donalds…) yemek yiyebilirsiniz. Bir sonraki durak olan Bazilikaya ilerlediğinizde ayrıca Budapeşte’yi tepeden izleyebileceğiniz dönme dolabı da görmüş olacaksınız.

Aziz Stephen Kilisesi

Fashion Sokağından yürüyerek 5 dakikada gidebileceğiniz Macaristan’ın ilk kralına atanmış olan bazilikaya ulaşacaksınız. Benim en Budapeşte’deki sevdiğim yer olan Aziz Stephen Bazilikasına girişler ücretlidir (dışarıdan da büyüleyici merak etmeyin). İçeride Aziz Stephen’ın mumyalanmış sağ elini ve şapeli görebilirsiniz. Ayrıca kubbeye çıkıp şehre bir de yukarıdan bakarak âşık olabilirsiniz.

Parlamento Binası

Yine yürüyerek ulaşabileceğiniz mesafedeki ihtişamlı Parlamento Binası Budapeşte’nin sembollerinden ve mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Dünyanın en büyük 3. Parlamento binası olan bu yapı 700 odaya sahip. Girişler ücretli olup resmi tatillerde halka ücretsiz olarak kapılarını açmaktadır. Gece ışıklandırması ile de bir başka güzel oluyor bu binayı izlemesi.

Tuna Nehri Ayakkabıları

Parlamentoya 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu ayakkabı heykelleri arkasında çok trajik bir hikâye barındırmaktadır. Ayakkabılar, Budapeşte’de II. Dünya Savaşı sırasında yaklaşık 20.000 Yahudi, ayakkabıları çıkartılarak Tuna Nehri’ne karşı Naziler tarafından kurşuna dizilir. Hatta ne acıdır ki yaşanan bu olaylardan ötürü o dönemde Tuna Nehri’ne “Yahudi Mezarlığı” da denir.

Terör Evi Müzesi

Tuna nehrinden uzaklaşıp Peşte tarafının iç taraflarına doğru giderek Terör Evi Müzesini gezelim. Alman işgali sırasında Nazilerin, komünist dönemde devletin kullandığı karakol binası etkileyici bir şekilde dizayn edilip şimdiki müze haline getirilmiştir. Özellikle bodrum katındaki hücreler ve işkence odaları tüyler ürperticidir. Sergilenen objeler, video görüntüleri, ses efektleri kısaca her şey çok derinden etkiliyor insanı.

Kahramanlar Meydanı

Müzeden yürüyerek 20 dakikada varabileceğiniz Kahramanlar Meydanı, Budapeşte’nin en büyük ve en önemli meydanıdır. Sütunların altında 9.yy da buraya yerleşen Magyar kabilelerinin yedi şefinin ve her iki taraftaki diğer önemli Macar ulusal liderlerinin heykeliyle çevrili. Ortasında ise altın bir Baş melek Cebrail’in tepesinde bir haç ve Macar tacı tutan 36 m yüksekliğinde bir sütun olan Milenyum Anıtı bulunmaktadır. Anıt, Macaristan’ın 1000 yıllık tarihini anmak için 1896 yılında inşa edilmiştir.

Zaman Kalırsa:

Eğer vaktiniz kalırsa Kahramanlar meydanın çevresinde bulunan Çağdaş Sanat Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesini gezebilirsiniz. Ayrıca meydanı da içinde bulunduran Varosliget parkında Vajdahunyad (2.kale olarak da biliniyor) Kalesini gezebilirsiniz. Ayrıca termal banyo (hamam) turizmi ile popüler olan Macaristan’ın en büyük hamamı olan Széchenyi Hamamı da parkın içinde yer almaktadır. Mimari olarak binalara doymadım hem de biraz da modern yapı göreyim diyenler için de 2022 yılında açılan birçok ödüle layık görülen Macar Müzik Evi ve Macar Ulusal Etnografya Müzesi parkın içinde sizleri beklemektedir.

Doğada bulunayım, temiz havayı içime çekip kalan zamanımı değerlendireyim diyenler için de Margaret Adası’nı rotanıza eklemenizi tavsiye ederim.

Ne Yiyelim?

2 Günde BUDAPEŞTE

Bu kadar gezdik acıktık neler yiyelim diyorsanız hemen söylüyorum.

Langos

Kızartılmış hamur üzeri ekşi krema ve peynir sürülerek servis edilen bu lezzet bizim pişi ile benzer tada sahip.

Kürtőskalács (Baca Pastası)

Sevilen sokak tatlılarından biri olan bu kek dışı şeker kaplı hamurun çubuğa takılıp odun ateşinde piştikten sonra şeker, Hindistan cevizi, kuru yemiş gibi istediğiniz şekerleme ile süslenip size veriliyor. Çekya’nın Tredelnik tatlısı ile aynıdır.

Gulaş (Goulash)

Macar mutfağının en geleneksel lezzetli olan gulaş sığır eti ile yapılan bir çeşit sulu yemek. Yapılan yere göre domuz ya da dana eti ile yapılmaktadır, sipariş etmeden önce sormanızı öneririm. Bizim mutfağımızdaki et sulusu ile benzer tada sahiptir.

Tavuk Paprika (Chicken Paprikash)

Gulaştan sonra en bilinen lezzet olan tavuk paprika adı üzerinde Macarların popüler paprikası ile hazırlanan sosla pişirilen tavuk fileto ile yapılmaktadır.

Kakaós Csiga (Çikolatalı Rulo)

Marketlerde de kolaylıkla bulabileceğiniz bu çörek içerisine çikolata sürülüp rulo haline getirilmiş hamurdur. Acele kahvaltılar için harika bir seçenek.

Nasıl Gidelim?

2 Günde BUDAPEŞTE

Budapeşte küçük bir şehir olduğu için yürüyerek tüm rotalara gidebilirsiniz. Eğer çok yürüyemiyorum diyorsanız da toplu taşıma bileti alıp tramvay ve otobüs ile gidebilirsiniz. Toplu taşıma biletlerinin 1 kullanımlık, 24 saatlik, 72 saatlik gibi seçenekleri var. Ayrıca Buda ve Peşte’yi tam bir daire şeklinde dolaşıp 24 saat çalışan 4-6 nolu tramvay ile çoğu yere gidebilirsiniz.

Ne Alalım?

2 Günde BUDAPEŞTE

Market halinden envai çeşit magnet, mug, tişört, yöresel işlemeler, anahtarlıklar bulabilirsiniz. Ayrıca meşhur Macar paprikasından alabilirsiniz. Alkol tüketiyorsanız Macarların yerel içkisi Unicum ve Tokaji şarabından sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Seyahatlerim hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.
Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Yazar: Ahsen Dolaş

Bir Yorum Bırak