Skip to content Skip to footer

2023’te yurtdışındaki eğitiminizi finanse etmenin 10 yolu

Üniversite başvurularına hazırlanan bir lise öğrencisi misiniz?

Veya bir süredir çalışıyor ve ek bir derecenin kariyerinizi hızlandırmanıza yardımcı olacağını mı düşünüyorsunuz?

Eğitiminize yaptığınız yatırımın her zaman karşılığını alacağınıza inanıyoruz. Derece almak, yalnızca hayalinizdeki işe girmenin kapılarını açmaz. Ayrıca sektör uzmanlarından ilham alacak, sizi başarıya hazırlayacak beceriler kazanacak, arkadaşlar edinecek ve profesyonel bir ağ kuracaksınız.

Başvurunuzu göndermekten ve hayatınızı değiştirmekten sizi alıkoyan nedir? Öğrenim ücretlerinin arttığını ve bu eğilimin muhtemelen devam edeceğini anlıyoruz.

2023’te yurtdışındaki eğitiminizi finanse etmenin 10 yoluna Hadi başlayalım!

1. Burslar ve hibeler

Çoğu kurum, ihtiyacı olan öğrenciler için tam veya kısmi burslar sunar veya liyakate dayalıdır.

BURADA okumak isteyen uluslararası öğrenciler için Avrupa çapında binlerce burs ve mali destek programı bulunmaktadır.

Derece yapmak istediğiniz üniversitelerin ne tür mali yardımlar sunduğunu araştırın. Kriterleri ne kadar erken öğrenirseniz, başvurunuzu hazırlamak için o kadar fazla zamanınız olacaktır. Bir bursu genel not ortalamanızın bir kısmı kadar kaçırırsanız çok yazık olur, değil mi?

Sporcular, azınlıklar veya etnik kökene dayalı mali yardım fonları da mevcuttur. Mükemmel bir not ortalamanız olmayabilir ve durumunuza göre bir burs bulamayabilirsiniz.

Hükümetler, büyük şirketler, vakıflar ve kuruluşlar burs ve bağışlar sunar. Bu tür fırsatları araştırmak, üniversiteden yardım alma kriterlerini karşılamıyorsanız, çalışmalarınız için fon almanıza izin verebilir. Böyle bir kaynak, 300’den fazla aktif vakfın listelendiği Avrupa Girişim Hayırseverlik Derneği web sitesine bakmak olabilir.

Yüksek öğrenim programlarına başvurmak ve Avrupa ülkelerinde okumak hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedin. BURADAN keşfedebilirsin.

Her ülkenin ayrıca ulusal ve uluslararası öğrencileri destekleyen devlet destekli bir kurumu vardır.

En popüler Avrupa destinasyonlarında okumak için burs fırsatlarının bir listesi:

?? Almanya’da okumak için DAAD bursları
?? Uluslararası öğrenciler için Campus France bursları
?? Yabancı Bursiyerler için İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursları
?? İspanya Burs Programında Eğitim
?? Portekiz’de Okumak İçin Burslar
?? Bosna Hersek okumak için Chevening Bursu
?? İzlanda’da okumak için Chevening Bursu
?? Moldova’da okumak için Chevening Bursu
?? Sırbistan’da okumak için Chevening Bursu
?? İngiltere’de okumak için burslar
?? Eğitim ve araştırma için Letonya Devleti bursları
?? Macaristan’da okumak için burslar
?? Finlandiya’da okumak için burslar
?? İsveç’te okumak için burslar
?? Avusturya’da okumak için burslar
?? İtalyan Hükümeti Yabancı Öğrenciler İçin Burslar
?? Danimarka’da okumak için burslar
?? Norveç’te okumak için burslar
?? Hollanda Bursu
?? Belçika’da okumak için burslar

2. Burslar

Burslar, lisansüstü veya lisansüstü derecelerini sürdüren akademisyenler için mali ödüllerdir.

Liyakate dayalıdırlar ve çalışma alanlarına olumlu ve uzun süreli bir katkı bırakma potansiyeline sahip araştırmacılara verilirler. Dolayısıyla, çalışmalarınızda ileri düzeydeyseniz ve harika bir proje peşindeyseniz, burs, hedeflemeniz gereken şeydir.

Bir araştırma projesi yürütürken yurtdışındaki çalışmalarınızı finanse etmek için burslar verilir.

Bunun gibi daha fazla fırsat keşfetmek istiyorsanız mobil uygulamamız Opportunity Feed‘e göz atın!

3. Yarışmalar ve ödüller

Öğrenci yarışmaları, harcamalarınızın bir kısmını karşılamanıza olanak sağlayacak nakit hibeler kazanmanın harika bir yoludur.

Olağanüstü sonuçlar elde etmek ayrıca size uluslararası bir şirkette gelecekteki kariyerinizi güçlendirecek görünürlük, size rehberlik edecek bir akıl hocası bulma imkanı ve burs başvurunuz için ek puanlar verebilir.

Gelecek vadeden bir mimar, sanatçı veya tasarımcı olun, kodlamayı seviyor veya başka becerilere sahip olun, elinizden gelenin en iyisini yapabileceğiniz çeşitli yarışmalar var! Kariyerinizi 2023’te başlatmak için öğrenci yarışmalarına genel bakışı gözden geçirmeyi unutmayın.

4. Öğrenci değişim programları

Yurtdışında bir derece takip etmeyi mi hayal ediyorsunuz? Çeşitli hareketlilik programları, yurtdışındaki ortak bir kurumda bir sömestr veya daha fazlasını geçirmenize olanak tanır. Muhtemelen, kira, seyahat ve ücretler gibi masrafları karşılamak için bir burs da alacaksınız.

En popüler programlardan biri, yurtdışındaki eğitiminizi finanse etmek için hibeler sunan Erasmus+ programıdır. Değişimler, stajlar, yaz programları ve daha fazlasıyla öğrencileri ve mezunları destekler.

Çoğu zaman, Avrupa üniversitelerindeki kariyer merkezleri, ülkeler arasındaki Erasmus değişim programlarını koordine eder. Kariyer merkezinizin danışmanıyla iletişime geçtiğinizden emin olun ve seçeneklerin neler olduğunu görün!

5. Gelecekteki işvereninizden destek

Pek çok şirket, diplomalarını almaya devam ederken profesyoneller arıyor.

Hedef odaklı mısınız ve mezun olduktan sonra hangi şirkete başvuracağınızı zaten biliyor musunuz? Yazınızı stajyer olarak geçirerek başlayın ve başarılı olursanız yurtdışındaki eğitiminizi finanse etmek için yarı zamanlı bir işe girebilirsiniz.

İpucu: Öğrenci yarışmalarına katılmak, gelecekteki işvereninizi etkilemenize yardımcı olacaktır!

6. Profesyonel etkinliklere ve ağlara katılın

Geçen yıl sektörünüzde kaç profesyonel etkinliğe katıldınız?

Çeşitli sanal ve yerinde etkinliklerin öğrenciler için ücretsiz veya ucuz geçişler sunduğunu biliyor muydunuz?

Bu etkinliklere katılarak en son trendleri ve değişiklikleri öğrenecek ve profesyoneller, yatırımcılar ve mentörlarla ağ kurma şansına sahip olacaksınız. Bu, okurken kariyerinizi hızlandırma şansınız olabilir!

7. Niteliklerin yükseltilmesi

Daha yüksek bir derece almanın profesyonel gelişiminizi hızlandıracağını düşünüyor musunuz?

Birçok şirket, kurslar ve dereceler için fon sağlayarak çalışanlarını kariyer yollarında desteklemektedir. Bir derece aldıktan sonra çalışma saatlerini ve olası terfiyi azaltma olasılığını tartışın.

8. Okul seçimi

Mezun olacağınız okulu seçmek için sıralamadan başka hangi kriterler daha önemlidir? Bütçeniz kısıtlıysa, aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Yaşam maliyeti: Seçtiğiniz bir üniversiteden mali yardım alma şansınızı değerlendirin. Yurtdışında eğitim almayı planlıyorsanız, yaşam maliyetini göz önünde bulundurun. BURADA detaylı bir araştırma var. Orada okumaya maddi gücünüz yetmiyorsa, değişim programı sunan bir partner kurum seçin ve bunu gerçekleştirin!

Devlet üniversitesi mi özel üniversite mi? Devlet okulları daha düşük eğitim ücretleri sunabilir, ancak özel kurumlar eğitimi daha uygun hale getirmek için daha kapsamlı hibeler ve burslar verir.

Çalışma fırsatları: Okurken yarı zamanlı bir işe sahip olmak, geçiminizi sağlamanın en yaygın yollarından biridir. Şehirde okumak istediğiniz heyecan verici iş fırsatları var mı?

9.Avrupa’da nerede ücretsiz eğitim alınır?

Eğitiminizi ücretsiz olarak sürdürebileceğiniz birçok ülke vardır*.

AB/AEA ülkesi vatandaşı değilseniz, aşağıdaki alanlarda ücretsiz eğitimden yararlanabilirsiniz:

?? Norveç
?? Almanya
?? İzlanda
?? Çekya (Çekçe öğretilen programlar ücretsizdir)
?? Slovenya (belirli ülkelerin vatandaşları ücretsiz eğitim alabilir)

AB/AEA üyesiyseniz, aşağıdaki alanlarda da ücretsiz eğitim alabilirsiniz:

?? Avusturya
?? Polonya
?? Yunanistan
?? İsveç

Diğer ücretler (yönetim, giriş ücretleri vb.) geçerli olabilir, bu nedenle başvurmadan önce maliyetleri ve gereksinimleri araştırdığınızdan emin olun. *Bazı üniversiteler ücret talep edebilir.

10. Kitle fonlaması

Yukarıdakilerin hiçbiri sizin için uygun değilse, eğitiminiz için fon toplamak üzere Feenix gibi platformlardan birini kullanın. Bağış toplama sayfasını oluşturmak karmaşık görünmeyebilir, ancak yabancıları sizi desteklemeye teşvik etmek çaba gerektirir.

Eğitim almayan bir sürü insan var, seni özel yapan ne? Hikayenizi anlatmak ve bağışçılara ulaşmak hayalinizdeki dereceye ulaşmanın en kolay yolu değil ama motive olursanız bunu gerçekleştiren öğrencilerden biri olabilirsiniz!

Yurtdışındaki eğitiminizi finanse etmenin hangi yolu işinize yaradı? Bu ipuçlarını faydalı buluyor musunuz? Yorumlarda bize bildirin! Ele almamızı istediğiniz başka eğitim fırsatları varsa, iletişim formu aracılığıyla bizimle iletişime geçin.

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Kaynak: www.alphagamma.eu

-Instagram,FacebookTwitterTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Bir Yorum Bırak