Skip to content Skip to footer

ADIM ADIM BORDO PASAPORT

ADIM ADIM BORDO PASAPORT

Herkese selam! Pasaport zamlarına uğramadan vakit nakittir deyip yazımıza uçalım. Bugün bordo pasaport nedir, nasıl çıkarırız gibi başlıkları ele alacağız. Başlayalım!

Bordo Pasaport Nedir?

ADIM ADIM BORDO PASAPORT

Bir diğer adıyla umuma mahsus pasaport, İçişleri Bakanlığı, yetkilendirilmiş valilikler ya da Türk konsoloslukları tarafından belirli şartları yerine getiren Türk vatandaşlarına verilen pasaport türüdür. Bordo renkli, bu yüzden bordo pasaport olarak da biliyoruz. Bordo pasaport sahipleri vizesiz gidilebilen yerlere pasaportları ile direkt giriş yapabilirler. Eğer yeşil, gri gibi özel pasaportlara sahip olma şansınız yoksa bordo pasaporta başvurmanız gerekecek.

Kimler Bordo Pasaport Sahibi Olabilir?

Umuma mahsus pasaport İçişleri Bakanlığı, yetkilendirilmiş valilikler ya da Türk konsoloslukları tarafından belirli şartları yerine getiren Türk vatandaşlarına verilen pasaport türüdür. Herkese açık pasaport anlamına gelir. Yeşil pasaport gibi özel koşullara sahip olmamıza gerek yok demektir.

Umuma Mahsus Pasaportu Nasıl Çıkarırız?

Pasaport işlemlerimiz için bazı evrakları hazırlamamız gerekiyor. Ancak zamlar gelmeden yoğunluğu hemen teğet geçip öncesinde bir randevu almamız lazım 🙂

Randevu işlemlerini ALO 199’dan ya da online olarak https://randevu.nvi.gov.tr/ buradan yapabilirsiniz.

Gerekli belgelerimiz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nin web sitesinde yer alıyor. Sizler için listeledik.

• T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi ve son 6 ayda çekilen bir adet biyometrik fotoğraf.

• Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; “Öğrenci Belgesi”. Eğer gerekiyorsa muvaffakatname.

• Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)

• Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekiyor.)

Pasaportumuzun Bize Ulaşması

Bu yazımızı yayınlarken ( Kasım 2022) 6 aylık pasaport ücreti 534,,40 TL iken 1 yıllık ücret 677,30 TL.

Pasaport defter ve harç bedeli; vergi dairesi müdürlüklerine, PTT Şubelerine, anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilmektedir. (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvurularda ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)   

Ödememizi yaptık, evraklarımızı teslim ettik. Bundan sonra işleme giren pasaportumuzu e-devletten veya ALO 199’dan takip edebiliriz. PTT kargoya verildiğinde bize SMS olarak bilgilendirilmesi yapılıyor. Genellikle 2-3 iş günü içerisinde pasaportumuzu teslim alabiliyoruz.

Keyifli seyahatler, çokça güzel anı diliyorum…

Seyahatler hakkında daha fazla yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.
Merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz yorum kısmına bırakabilirsiniz.

YAZAR: Nursena Eryılmaz

Bir Yorum Bırak