Skip to content Skip to footer

Çağının Ötesindeki Girişimciler

Belki de hepimiz bir gün hayalini kurduğumuz o işin ve işyerinin sahibi olmayı diliyoruz. Kendi iş yerimizin patronu olmak ve hayalini kurduğumuz birçok faaliyeti gerçekleştirmek istiyoruz. Bu girişimcilik hayaller sonrası iş kurma sürecinde kazançların olabileceği gibi kayıpların ve başarısızlıkların da olabileceği unutulmamalıdır. Gelin birlikte günümüze hala isimlerini altın harflerle duyuran bu ”Çağının Ötesindeki Girişimciler” yazımıza bir göz atalım.

BILL GATES

Günümüzün en bilinir girişimcilerinden biri olan Bill Gates, ismini en zenginler listesine de yazdırmış bulunuyor. Kim bu Gates diyecek olursanız, Dünyanın en büyük PC yazılım şirketi Microsoft’un kurucu ortağı olup, kişisel bilgisayar devriminin belirleyici isimlerinden biriydi. Gates bilgisayar programcılığına çok genç yaşta ilgi gösterdi ve tüm boş zamanlarını okulunun bağışladığı teletip terminal bilgisayarında programlar oluşturarak geçirdi. Gates, Microsoft’u yaratmaya ve son derece popüler olmaya devam eden Windows işletim sistemini geliştirmeye devam etti.

JEFF BEZOS

Belki de hepimizin daha ucuza alışveriş yapmak adına kayıtlı olduğu birçok internet sitesi vardır. Amazon’da bunlardan biri aslında. Dünyanın en başarılı girişimcileri arasında yer alan Jeff Besoz diğer bir adıyla Amazon.com’un internet sitesinin kurucusudur. Adını Amazon Nehri’nden alan amazon.com dünyanın en büyük internet alışveriş sitesi özelliğini göstermektedir. 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nın Seattle şehrinde kurulan Amazon.com, işe önce kitap satarak başlamış sonrasında ise DVD, müzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farklı satışları da yapmıştır. Son dönemlerde dijital üstünden kitap okumayı sağlayan Kindle’yı piyasaya süren amazon.com Amazon’un en çok satılan ürünü haline gelmiştir. Amazon.com üzerinden satın alınmış olan ürünün tekrar site üzerinden satışının da mümkün olması bu girişimin bu kadar çok kullanılmasının nedenlerindendir. Alexa.com, Goodreads, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv gibi büyük internet şirketlerinin de sahibidir.

INGVAR KAMPRAD

Belki de ev kurmak isteyenlerin veya evlerini dizayn etmek isteyen kişilerin koşarak gidip alışveriş yapıp eve döndükten sonra parçaların arasında el kılavuzuyla kayboldukları yer desem bu yapı marketi kolay anlatmış olurum. Evet, IKEA’dan bahsediyorum. İşte IKEA’nın kurucusu ve dünyanın en büyük girişimcilerinden birinin sahibi olarak bilinen  Ingvar Kamprad, çiftlik hayatı yaşayarak büyümüş olup içinde hep bir girişimcilik duygusu beslemiştir. İlk girişimcilik işlerine küçük yaşlarda Stockholm’da başlayan Ingvar Kamprad, toptan aldığı kibritleri komşularına satmaya başlamıştır. Sonrasında farklı ürünlerin satışını yapmış, hatta işleri büyütmek adına babasından yardım alarak posta sipariş işi kurmuştur. Bu girişimcilik ruhu sayesinde dünyanın en büyük mobilya firmalarından biri olan IKEA’yı hayata geçirmiştir. Ingvar kurduğu bu iş yerinin ismini ilk girişimciliğe başladığı yerden ilham alarak IKEA adını vermiştir .IKEA ismi, Ingvar Kamprad’ın baş harfleriyle oluşturulmuş, büyüdüğü çiftlik (Elmtaryd) ve kasabanın (Agunnaryd) baş harfleri de marka ismini tamamlamıştır. Kamprad’ın serveti bugün 6 milyar dolar olarak bilinmektedir.

MARK ZUCKERBERG

Mark Zuckerberg, Facebook, Inc.’in kurucu ortağı olarak bilinir ve yönetim kurulu başkanı, icra kurulu başkanı ve hissedar olarak hizmet vermektedir. Sadece gezegendeki en zengin adamlardan biri değil, aynı zamanda yapmış olduğu yatırımlarla da bilinen Zuckerberg’ın hayatı yakın zamanda Sosyal Ağ filmi ile vizyona gelmiş olup tavsiyelerimiz arasında yer almaktadır.  

Zuckerberg, 4 Şubat 2004’te Harvard Üniversitesi’ne devam ederken yurt odasından Facebook’u açtı. O süreçte MySpace gibi güçlü bir rakibi bulunan Zuckerberg ve Facebook’un kurucu ortakları, Facebook’u başarılı kılmak için Harvard Üniversitesi’nden ayrıldılar. Aynı yılın sonuna kadar Facebook, web sitesi için 1 milyondan fazla kullanıcı aldı. Çok geçmeden Facebook, Zuckerberg’i satın almak isteyen devasa markalar ve şirketler tarafından ziyaret edildi. Günümüzde hala Zuckerberg tarafından CEO’luğu gerçekleştirilen Facebook, bünyesine Whatsapp ve Instagram da katmış bulunuyor.

Dünyanın en başarılı girişimcileri kötü hayat koşulları ve zorlu yollardan gelerek milyon dolarlık firmalar kurmuşlardır. Siz de günümüzde Steve Jobs, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Jack Ma gibi tanınan ve adını en kazanç sağlayan  girişimciler gibi neden olmayasınız? Tek yapmanız gereken yaratıcı fikirlerinizi açığa çıkaracak cesareti bulmak ve çok çalışmak. ”Çağının Ötesindeki Girişimciler” yazımızda sizlere örnek alabileceğiniz girişimcilerden bahsetmek istedik. Eklemek istedikleriniz veya sormak istedikleriniz varsa aşağıda yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar: Kardelen AK

Bir Yorum Bırak