Skip to content Skip to footer

Dünya’ya İlham Olmuş Kadınlar

Tarih boyunca kadınların toplumda negatif ayrımcılığa uğradığı görülmüştür. Birçok kadınımız ise tüm bu engellere, zorluklara, zorbalıklara karşılık kendilerini elde ettikleri başarılarıyla, dik duruşlarıyla, azimleriyle kanıtlamışlardır. Sadece hemcinslerine değil, erkeklere de ilham olmuşlardır. Bugün biz de ‘’Dünya’ya İlham Olmuş Kadınlar’’ yazımızda tüm dünyada seslerini duyurmuş, büyük işler başarmış kadınlarımızı saygıyla analım istedik. Gelin hep birlikte bu başarılı isimleri yakından tanıyalım.

1)Sabiha Gökçen

Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından biri olmakla birlikte Dünya’nın ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Korkusuzluğu, kararlılığı, gökyüzünde uçma aşkıyla Dünya’ya adını duyurmuş olan Sabiha Gökçen, Türk Hava Kurumu tarafından “9 numaralı Murassa Madalyası” ödülüne layık görülmüştür. 1991 yılında ise Uluslararası Havacılık Federasyonu Altın Madalyası’nı alarak, ABD’de düzenlenen Kartallar Toplantısı’nda 20 havacı arasından bu ödülü alan ilk kadın olma ünvanına da sahip olmuştur.

2)Maria Curie

Sırada bilim dünyasına adını altın harflerle yazdıran bir isim var. Maria Curie fizik alanında doktora yapan ilk kadın olmakla birlikte Nobel Fizik ödülünü alan ilk kadın olarak tarihe geçmiştir. Nobel ödülünü kazanmasına rağmen, kadın olması sebebiyle ne yazık ki Nobel töreninde konuşma yapmasına izin verilmemiştir ve konuşmayı eşi yapmıştır. Ayrıca bir üniversitede profesör olarak, profesör unvanını alan ilk kadın olmuştur. Yaptıkları bunlarla sınırlı kalmayan Curie, polonyum ve radyum elementlerinin keşfedilmesindeki katkılarıyla Nobel Kimya Ödülünü alarak tarihte iki ayrı dalda ödül kazanmış ilk ve tek kadın olmuştur.

3)Malala Yusufzay

‘’Eğitim, kadın-erkek herkesin hakkıdır,” düşüncesiyle yola çıkan, kadınların eğitimi ile ilgili çalışmalarla tüm dünyaya sesini duyuran Pakistanlı aktivist Malala, 17 yaşında Nobel Barış ödülünü kazanan en genç kişi olmuştur. Henüz 11 yaşındayken, yaşadığı bölgede Taliban yönetimi tarafından yaşadıkları sıkıntıları isimsiz olarak yazdı ve BBC tarafından yayınlandı. 15 yaşındayken kızların okula gitmesi için kampanya yürüttüğü gerekçesiyle bir tetikçi tarafından başından vurularak silahlı saldırıya uğramasına rağmen, inandığı doğrulardan vazgeçmedi. Bu olaylardan sonra onun sayesinde Pakistan’da eğitim yasası değişti. Ayrıca Malala Yusufzay, 2013 yılında TIME Dergisi’nin hazırladığı “Dünyanın En Etkili 100 Kişisi” listesinde yer aldı.

4)Dilhan Eryurt

Astrofizik alanlarında yaptığı çalışmalarla tam bir gurur kaynağı olan Dilhan Eryurt, NASA’da görev yapan ilk Türk Bilim Kadını.

Başarılı eğitim hayatı geçirmesiyle birlikte, henüz 30 yaşında doçentlik unvanı almakla kalmayıp, Güneş’in evrimi üzerine yaptığı çalışmayla Ay’ a ilk kez ayak basacak olan astronotlar’a çok değerli bilgiler kazandırmış ve NASA tarafından Apollo başarı ödülüne layık görülmüştür.

5)Anna Lee Fisher

Anne olmanın başka işlerde de başarılı olmaya engel olmadığının en güzel kanıtlarından biri Anna Lee Fisher olabilir.

Kimyager, doktor ve astronot olan Fisher 1984 yılında uzayda 192 saat kaldı ve uzaya giden ilk anne olarak tarihe geçti. Uzay dönüşü sonrasında ‘’yılın annesi’’ ve ‘’yılın kadını’’ seçildi. Anna Lee Fisher, Nasa Üstün Hizmet madalyasına layık görülmüştür.

6)Lale Orta

Futbol’un yalnızca erkek sporu olmadığını, kadınların her dalda olduğu gibi spor alanında da büyük başarılara imza atabileceğini göstermiş olan Lale Orta,

Türkiye’de futbol üzerine doktora yapan tek kadın olmasının yanı sıra, yaptığı tez çalışmasıyla ‘’ilk bayan futbol doktoru’’ oldu. Ayrıca Türkiye’nin ilk kadın futbol takımı olan Dostlukspor’da kaleci ve kaptan olarak görev aldı. Süper Lig’de maç anlatan ilk kadın spiker olarak başarılarına başarı katan Orta, Avrupa’nın ilk FIFA kokartlı hakemi olarak da bilinmektedir.

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Biz kadınların, sadece bugünle özdeşmiş değer görmemize değil; her gün eşit şartlarda muamele görmemize, varoluşumuzla, fizyolojimizle, bireyselliğimizle, fikirlerimiz ve düşüncelerimizle bir bütün halinde yaşamaya ihtiyacımız var. Umarım sizler için yazmış olduğum ‘’Dünya’ya İlham Olmuş Kadınlar’’ adlı yazımı beğenmişsinizdir. Unutmayalım ki, biz kadınlar istedikten sonra başaramayacağımız hiçbir şey yok. Kendi yolumuzda tek bir engel olabilir, o da kendi zihnimizdir. Hiçbirimizin zihnin handikaplarına takılmamasını diliyorum. Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun. Siz de eklemek istediklerinizi aşağıda yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazar:Beyza Yılmaz

Bir Yorum Bırak