Skip to content Skip to footer

“Gençler Ne Der?” Medya Projesi

“Gençler Ne Der?” Medya Projesi Katılımcı Çağrısı

Proje hakkında: 

6 ve 24 Şubat 2023’de meydana gelen depremlerde ALİKEV’in merkezinin de yer aldığı Hatay dahil olmak üzere 11 il etkilendi. 11 Mart tarihi itibariyle 47.932 insan hayatını kaybetti, 115.000 kişi yaralandı. Projemiz, gençlerin katılım hakkını önceliklendirerek onları güçlendirmeyi temel alır. Depremden etkilenen 18-25 yaş aralığındaki 30 gencin katılımıyla; gençlerin deprem ile derinleşen sorunlarını, mevcut ve görünmez kalan gündemlerini istedikleri yöntemlerle duyurmaları için ifade alanı açmayı sağlamayı amaçlar; yüz yüze ve çevrimiçi buluşmalarda destek çemberi, atölye gibi katılımcı yöntemlerle gençlerin iyi olma hallerini, dayanıklılıklarını güçlendirmeyi, katılım mekanizmalarına dahil olmalarını teşvik etmeyi hedefler.

Afetin ardından sadece aile değil, arkadaş, sevgili, uzuv, iş gibi çoklu kayıplar yaşayan gençler, ağır depresyon, intihar, cinsel şiddet, istismar, nefret söylemi ve ayrımcılık, haklara erişim gibi birçok konuda ihlallere ve risklere açık hale gelmektedir. Ayrıca okulların çevrimiçi düzene geçmesi, derslere erişim, yurtların kapatılması, sınav kararları sorunları katlamış; gençler akran desteğinden de yoksun bırakılmıştır.  Gençlerin hayatlarına kendi gündemleri ve iradeleri ile yön verebilecekleri ve hayatlarını kontrol etmelerine yardım edecek mekanizmaların varlığı deprem sonrası bu risklere karşı koruyucu ve önleyici olacaktır.

Projenin hedef kitlesini, depremden etkilenen gençler öncelikli olmak üzere, Türkiye’den 18-25 yaş arası gençler oluşturur.

Proje faaliyet takvimi

Katılımcıların duyurulması: 9 Haziran 2023
Kamp ve yüz yüze açılış:  Temmuz ayının ikinci yarısında. Tam tarih ve konum katılımcılarla paylaşılacaktır.
Üretim süreci: Temmuz – Mart 2023
Çevrim içi atölye ve buluşmalar: Ağustos – Ekim 2023
Kapanış kampı: Nisan – Mayıs 2024
Üretim sürecinin sonlanması: Haziran 2024

***Üretim sürecinde hazırlanacak sesli, yazılı ve görsel içerikler katılımcılarla belirlenecek periyotlarla alikev.org üzerinde açılacak bir sayfada,  ALİKEV sosyal medya hesaplarında ve çeşitli haber/medya mecralarında bülten şeklinde yayınlanacaktır.

Sesini duyurmak, kendi gündemini görünür kılmak, karar alıcıları etkilemek, akranlarınla sorunların ve taleplerin etrafında birleşmek ve içerik üretimi konusunda araçlar keşfetmek için “Gençler Ne Der?” projesine başvur. 

Düş Elçileri Programı kapsamında yeni bir yolculuğa başlıyoruz. 

Başvurular Türkiye’nin her yerinden 18-25 yaş arasındaki gençlere açıktır.
Deprem Bölgesi’nden gelen başvurular önceliklendirilecektir.
Gençler Ne Der? bir yıl sürecek gençlik hakları medyası projesidir.
Sorularınız için bize bilgi@alikev.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Proje tanıtım toplantısı: 17 Mayıs, 19:30 Kayıt için buraya tıklayınız.

SON BAŞVURU TARİHİ: 4 Haziran 2023, Saat 24.00

DETAYLI BİLGİ VE BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-Instagram, FacebookTwitterTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Bir Yorum Bırak