Skip to content Skip to footer

HOSTELDE KONAKLAMAK

Seyahat ederken birçok alışkanlıklarımızın dışına çıkar ve farklı deneyimler yaşarız. Bunlardan biri de konaklama için tercih ettiğimiz yerlerdir. ‘Hostelde Konaklamak’ yazımda bu deneyimin sizlere sunduğu avantaj ve dezavantajlara yer verdim.

Avantajlar

Uygun Fiyata Konaklama: Seyahat ederken en önemli şey konforunuz yerine ne kadar fazla yer görmek istediğiniz ise doğru yerdesiniz. Cep dostu olan hostellerde 5 Euro’ya dahi konaklayabilirsiniz. Hatta bir gün boyunca yiyecek ihtiyacınıza harcadığınızdan daha az bir miktara konaklayabilirsiniz.

Arkadaş Edinmek: Paylaşımlı odalarda konaklayacağınız için sizin gibi seyahat eden ve farklı kültürlerden gelen insanlarla konuşma şansınız olabilir. Bu sayede farklı kültürlerden kişilerle paylaşımda bulunabilir hatta gezinizde beraber etrafı keşfedebilirsiniz.

Yemek: Ortak alan mutfak sayesinde kendi yemeğinizi daha uygun fiyata yapabilirsiniz. Marketlerden alışveriş yaparak kendinize nefis bir akşam yemeği hazırlayabilir kendi damak tadınıza uygun yemekleri yapabilirsiniz.

Konum: Çoğunlukla gezeceğiniz şehrin merkezinde bulunur. Merkeze yakın yerlerde olması şehri yürüyerek gezmenizi ve kolay keşfetmenize yardımcı olur.

Wifi: Ücretsiz wifi hizmetini bulunduğunuz süre içerisinde sınırsız kullanabilirsiniz. Böylece seyahatlerinizde edindiğiniz bilgi ve görselleri internet sorunu yaşamadan rahatça sevdiklerinizle ve kişisel hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Dezavantajlar

Gürültü: Paylaşımlı odada konaklamanın dezavantajlarından biri kişi sayısına göre değişse de çoğunlukla gürültülü olmasıdır. Gece horlayan ya da telefonda konuşan kişiler sizi rahatsız edebilir.

Ortak Banyo: Hijyen konusunda hosteller değişiklik gösterse dahi çoğunlukla ortak banyo kullanımı konaklayan birçok kişiyi rahatsız edebilir.

Güvenlik: Uygun fiyatlı olması ve her kesimden insanın konaklaması hostellerde kendinizi güvende hissetmemenizi sağlayabilir. Eşyalarınızın çalınacağı duygusuyla rahatsız olabilirsiniz. Kişiye özel kilitli küçük dolaplar sayesinde sadece en önemli eşyalarınızı güvenli bir alana koyabilirsiniz.

Düzensizlik: Kısıtlı bir alana sahip olmanız eşyalarınızı rahat bir şekilde yerleştirmenizi ve kullanmanızı engeller. Eşyalarınız valizde fazla durduğu için daha fazla kırışabilir.

Uyku: Tanımadığınız farklı özelliklerdeki kişilerle konaklamanız uykunuzun kaliteli olmasını engelleyebilir. Bazıları gece horlayabildiği gibi telefonda konuşabilir ve bu durum uykuya dalmanızı güçleştirir.

Olumlu ya da olumsuz özellikleri barındırsa da en önemli bilgiler yaşantımızdaki tecrübelerdir. Farklı deneyimler elde ederken ‘Hostelde Konaklamak’ yazımın size yardımcı olması dileğiyle.

Bir Yorum Bırak