Skip to content Skip to footer

IELTS Listening Tüyoları

Ielts sınavına hazırlanıyorsunuz ve sınav hakkında endişeleriniz var. Merak etmeyin ”IELTS Listening Tüyoları” ve sizin düzenli çalışmanız sayesinde hak ettiğiniz puana ulaşacaksınız. IELTS listening sınavı için dikkat etmeniz gereken noktalar ve tüyolar hakkında bilgi sahibi olmak için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

1)İlk önce kulaklığınızın düzgün takılı olduğundan emin olun. Kulağınıza iyi oturması ve sizi rahatsız hissettirmemesi önemli.

2)Computer delivered sınavda iseniz sağ üstte bulunan ses seviyesini size en uygun gelecek şekilde ayarlayın.

3)Ses kaydı tekrarı olmadan sadece bir kez çalıcaktır. Bunu dikkate alarak dinlemelisiniz.

4)Bütün soruların cevapları sırayla diyalogda verilir. Bir boşluğu doldurduktan sonra ötekini yazmaya hazır olmalısınız. 

5)Ses kaydı açılmadan soruları okumak için size süre verilecektir. Bu süreyi iyi kullanıp boşlukların ne hakkında olduğunu ve seste nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirleyin. 

6)Eğer bir sorunun cevabını kaçırdıysanız atlayıp öteki sorulara konsantre olun. Sınav bitince boşluğa ne gelebileceği hakkında tahminde bulunabilirsiniz. Yanlışlar doğruyu götürmez.

7)Bilmediğiniz kelimeler karşısında panik yapmayın. IELTS Listening kısmında bilerek karmaşık ve bilimsel kelimeler eklenebilir. Büyük ihtimalle sorunun cevabı o kelime olmamakla beraber, eğer bilmediğiniz bir kelime var ise atlayıp bir sonraki soruya odaklanın.

8)Şaşırtmalara kanmayın. Bazı sorularda “It’s 9 am. Sorry it has changed it’s 10.30 am now” şeklinde diyaloglar karşınıza çıkacaktır. 

9)Listening bölümü 4 kısımdan oluşmaktadır. Diyaloglar gittikçe daha hızlanacak ve zorlaşacaktır. Buna hazırlanmak için farklı konularda ve farklı hızlarda diyaloglar dinlemek sizin için faydalı olacaktır.

10)Çoğul ve tekil kısımları yanlış yazılırsa puan kaybedilir. Bunu dikkate alarak dinlenmelidir.

11)Rakam sayı tarih gün yazılırken gramer kurallarına uygun olarak  yazılmalıdır. 

12)Eğer soruda “write one word” yazılı ise ikinci bir kelime yazıldığında soru yanlış kabul edilir. Bunu dikkate alıp yazılmalıdır.

13)Yazım yanlışlarına dikkat etmelisiniz. Ufak bir harf hatası bütün sorunun yanlış sayılmasına yol açabilir. Yazım yanlışlarını, parça bittikten sonra verilen süre içinde kontrol edin. Yazarken kontrol etmeniz öteki soruları kaçırmanıza sebep olabilir.

14)Boşluklar doldurulduktan sonra oluşan cümle bütün olmalı ve anlam ifade etmelidir. Dinleme metni bitince cümleleri okuyarak eksik kelime yazıp yazmadığınızı fark edebilirsiniz.

IELTS Listening Tüyoları” yazım umarım size faydalı olur. Sorularınızı ve sizin deneyimlerinizi yorumlara bekliyoruz. Sınavınızda başarılar dileriz. İlginizi çekebilecek ”Ielts Nedir?” yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar: Mısra Derya

Bizi takip etmeyi unutma! 
-Instagram, FacebookTwitterTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Bir Yorum Bırak