Skip to content Skip to footer

YURT DIŞINDA OKU VE ÇALIŞ | Work and Study

Work and Study nedir? Bir yandan öğrenim görürken aynı zamanda yarı ya da tam zamanlı olarak maaşlı yurt dışında çalışma imkanları tanıyan Work & Study (Oku ve Çalış) programları her geçen yıl popülerliğini daha da arttırmaktadır. Bu programlar sayesinde öğrenciler yurt dışı eğitim bütçelerine katkıda bulunmakla kalmayıp edindikleri yurt dışı iş deneyimi ile de çalışma hayatında rakiplerinin önüne geçmektedirler. Work and study hakkında sıkça sorulan sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

İrlanda’da Dil Okulu

İrlanda, kuzeybatı Avrupa’da bulunan batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda deniziyle çevrili, Birleşik Krallık’ın batısında yer alan bir ada ülkesidir.

Resmi anadili İngilizce ve İrlandaca olan ülke, Euro para bölgesinde İngilizce konuşulan tek ülke olması sebebiyle, Google, Facebook, LinkedIn, Microsoft, Intel, Twitter gibi birçok uluslararası şirketin Avrupa merkezidir.

Yüzlerce yıl öncesine dayanan sembolik kaleleri ve zengin kültürüyle turistleri çeken İrlanda, aynı zamanda Avrupa’nın en genç nüfusuna sahiptir. Bunun da etkisiyle, Avrupa’daki en hareketli gece hayatı ve pub kültürüne sahip ülkelerden biridir. Star Wars, Braveheart, Harry Potter gibi birçok ünlü filmin çekildiği bir bölge olan İrlanda, okyanus ve deniz manzaraları, botanik bahçeleri ve şatolarıyla nefes kesici bir güzelliğe sahiptir.

İrlanda aynı zamanda çalışma vizesi almanın kolay olduğu ülkelerden biri olup öğrencilerine dil öğrenmekle birlikte para kazanma imkanı da sunduğu için, Türk öğrenciler tarafından oldukça sık tercih edilir.

İRLANDA’DA WORK AND STUDY

İrlanda, dil eğitimine gelen öğrencilerin aynı zamanda çalışma imkanı bulması sebebiyle, öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Çalışmak, öğrencilere hem maddi olarak yardım etmekte hem de dil kursunda öğrendikleri İngilizceyi günlük hayatlarında aktif olarak kullanabilme şansı tanımaktadır.

İrlanda’da çalışma vizesi alabilmek için, öğrencinin en az 25 haftalık dil kursuna kaydolması gerekir. Bu dil kursunun başarıyla tamamlanması sonucunda, öğrenci 33 haftaya kadar İrlanda’da kalabilir ve çalışabilir. Öğrenci bu süreci eğitimine devam ederek Türkiye’ye dönmeden 2 yıla kadar uzatabilir. Çalışma izni dil kursu süresince haftada 20 saat (part-time) sonraki 8 hafta içinse 40 saattir (full-time)

Kimler başvurabilir?

Programa başvuru için, İngilizce bilme ya da üniversite mezunu olma şartı aranmamaktadır. 18 yaşını doldurmuş ve İrlanda’daki gerekli yaşam standartlarını karşılayabilen herkes başvuru yapabilir.

Ancak, yeni üniversite mezunu olmuş, dil bilmesi gerektiğini ispatlayabilen öğrencilerin vize alma şansı daha yüksektir.

Çalışma vizesi alabilmek içinse, en az 25 haftalık ve haftalık 20 saatlik bir dil kursuna başvurmuş olmak zorunludur.

Work and Study programı hakkında bilgi ve danışmanlık için BURADAN form doldurabilirsiniz.

Ne zaman başvurabilirim?

İrlanda’daki dil okulları her dönem kayda açıktır, dolayısıyla yılın her haftası başvurabilirsiniz. Ancak vize başvurusunu en az 4 ay öncesinden yapmak önerilir.

Work and Study vize süreci nasıl ilerler?

İrlanda vize başvuruları VFS Global aracılığıyla yapılmaktadır. Vize başvurusu için 105 Euro kadar ücret alınır. Vizeye kursun başlama tarihinden en az 4 ay önce başvurulması gerekir.

İrlanda vizesi almak için yüz yüze bir randevuya girilmez, süreç belge teslimi ile devam eder. Gerekli bütün evraklarınızın detaylı bir şekilde tamamlanmış olması ve güçlü bir niyet mektubunuzun olması bu konuda önem taşır.

Öğrenciler 25 haftalık kurs için, önce 3 aylık sonra 5 aylık olmak üzere, toplam 8 aylık bir vize alabilirler. Bu vize maksimum 2 defa daha uzatılabilir ve öğrenci toplamda 2 yıllık bir süre İrlanda’da kalıp çalışmaya devam edebilir.

Nasıl işlerde çalışabilirim ve ne kadar kazanırım?

İrlanda’da çalışacağınız iş genel anlamda İngilizce seviyenize bağlı olarak değişkenlik gösterir. İngilizce seviyesi daha düşük olan öğrenciler rahatlıkla hizmet sektöründe iş bulabilirler. Öğrenciler genellikle restoran, bar, kafe, market ve otellerde çalışmayı tercih ederler. İngilizce seviyeniz ilerledikçe iş potansiyelleriniz de artar.

İrlanda’da asgari ücret, saatlik 10-12 € arası değişir. İş seçenekleriniz arttıkça alacağınız ücret de paralel olarak artar.

Çalışma izni nasıl alınır?

İrlanda’da çalışabilmek için Garda Göçmenlik Bürosu’ndan (The Garda National Immigration Bureau) GNIB kartı alınması gerekir. Bu karta başvururken 300 Euro ödenir. Ödeme sadece kredi kartı ile kabul edilir.

Bu başvurudan sonra, çalışmak isteyen öğrencilerin bir de PPS (Personal Public Service) numarasına sahip olmaları gerekir. PPS vergi kayıtları için gerekli olan bir sosyal hizmet numarasıdır, bu kartın ücreti 40 Eurodur. PPS başvuru kartı öğrencinin kaldığı yere kargo ile gönderilir.

Burada verilen fiyatlar, İrlanda’daki kurumlar ve konsolosluk tarafından belirlenir ve bu sebeple tarihe göre değişkenlik gösterebilir. Burada verilen bilgiler öğrencinin kabataslak bir fikir oluşturması içindir.

Work and Study programı hakkında bilgi ve danışmanlık için BURADAN form doldurabilirsiniz.

Yazıyı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.  Hadi ne duruyorsunuz kendinize koyduğunuz engelleri kaldırın ve zamanı geldiğinde yola çıkın.

Bir Yorum Bırak