Skip to content Skip to footer

Seyahat Etmek İçin Para Biriktirme Yöntemleri

Seyahat edebilmek için çok varlıklı olunması gerektiği düşüncesi artık geride kaldı. Bu sefer ki konumuz ise seyahatimizden önceki süreci ilgilendiriyor. Eğer siz de kazandığınız parayı bir şekilde elinde tutamayıp, günün sonunda seyahat için bütçe ayıramayanlardansanız gelin hep birlikte aşağıdaki tasarruf ipuçlarına göz atalım. Bu yazımda sizlere “Seyahat Etmek İçin Para Biriktirme Yöntemleri” bahsedeceğim.

Seyahat Takvimi Oluşturun

İlk adım olarak yıllık izinler, resmi tatiller gibi gezmeye zaman ayırabileceğiniz günleri tespit etmemiz gerekiyor. Tabii iş sadece zaman ayırabilmekle yetmiyor, az biraz bütçe de lazım. Plan yapıp, takvim oluşturmanız, para biriktirmek için ne kadar vaktiniz olduğunu bilmeniz açısından da çok işinize yarayacaktır. Buna göre bir hedef belirleyebilir ve planlarınızı yoluna koyabilirsiniz.

Kendinize Birikim Hedefi Koyun

İlk yapmanız gereken şey planladığınız seyahat için ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını belirlemek olmalıdır. Gerçekçi ve ölçülebilir bir hedef koymak sizi her zaman daha fazla motive ederek başarılı olmanıza katkı sağlayacaktır.

Harcamalarınızı Takip Edin

Harcamalarınızı izlemek para idaresi için en önemli adımdır. Son aylarda neye ne kadar harcadığınızı takip edip, not alın. Gelir ve giderlerinizin farkında olmanız, harcamalarınızın kontrolünü kolaylaştıracaktır. En çok harcama yaptığınız alanları tespit edip harcamalarınızı azaltmaya çalışın.

Seyahat için Ayrı Bir Birikim Hesabı Oluşturun

Seyahatiniz için ihtiyacınız olan miktarı belirledikten sonra, bunun birikimi için ayrı bir hesap oluşturmalısınız. Bu sayede ihtiyacınızın olduğu herhangi bir anda elinizin direkt olarak oradaki birikiminize gitmesini önlemiş olacaksınız. “Şimdi buradan kullanayım, ben sonra yerine koyarım o parayı.” demeyin. Biliyoruz ki koymayacaksınız. O yüzden en güzeli seyahat birikiminizin tamamen ayrı bir hesapta durması. Ben size dijital bankacılık sistemi olan ENPARA birikim hesabını öneririm. Buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

Kampanyaları Takip Edin

Otel konaklama, erken rezervasyon, promosyon uçak biletleri, indirimli turlar ve daha birçok kampanyadan yararlanmanız düşük bütçeli seyahat etmenize olanak sağlayacaktır. Bunun için çeşitli sitelerin, acentelerin bültenlerine üye olun ya da Facebook gruplarına katılın. Belli dönemlerde ve haftalarda uçuş firmaları kampanya yapabiliyor. O tarihlerde kampanyalı uçak bileti bulmak çok daha kolay olacaktır. Youtube kanalımda bulunan videoya izleyerek daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

İhtiyaç vs İstekler

Harcamalarınızın notunu tuttuktan sonra, onları ihtiyaçlar ve istekler diye iki gruba ayırın. Bunu yaparken kendinize dürüst davranmalısınız. Mesela gerçekten her gün dışarıda en az 1 fincan kahve içmeye ihtiyacınız var mı? Giderlerinizi kategorize ettikten sonra, “istekler” sütununa yazdığın miktarların toplamını alın. Sonuç size 1 ayda ne kadar tasarruf edebileceğinizi gösterecek. Biliyoruz, söylenildiği kadar kolay değil, ama bırakın kontrol harcama çılgınlığı furyasında değil, sizin elinizde olsun!

Tasarruf Etmenizi Sağlayacak Alışkanlıklar Edinin

Sabahları biraz daha erken uyanıp, işe/okula yürüyerek ya da bisikletle gitmeye ne dersiniz? Bu öneri metropol şehirlerde yaşayanların büyük çoğunluğu için geçerli olmayabilir, ancak tek tasarruf yöntemi toplu taşıma veya araba kullanmamak değil.

Mesela dışarıdan sipariş vermek ya da marketten hazır yemek almak yerine, öğlen ve akşam kendi yemeğinizi kendiniz pişirseniz nasıl olur? Emin olun edeceğiniz tasarruf miktarı hiç de az olmayacak. Ayrıca birikim yapmanın yanı sıra, yeni bir beceri de geliştirmiş olacaksınız.

Her Şeyin Ucuzuna Kaçın

Seyahat etmek için bazı şeylerden fedakarlık yapmanız gerekecek. Bir süreliğine marka algınızı değiştirmenizi öneriyorum. Süpermarketlerin halk günleri ve pazarlar ilgi alanınız olmalı. Mesela pazara gidecekseniz ya sabah ya da akşam saatlerini tercih edin. Böylece pazarlık yapma şansınız da bayağı bir yüksek olur. Bu arada, ucuzuna kaçın derken kalitesiz şeyler de almayın. Sadece alacağınız şeyin daha uygun alternatiflerini değerlendirin ve 2 defa düşünün.

Kullanmadığınız Eşyalarınızı Satın

Zamanında atmaya kıyamadığınız ama aslında hiç de bir işinize yaramayan eşyalarınız mı var? Bir gününüzü evinizi/dolabınızı ayıklamaya ayırın ve son aylarda hiç kullanmadığınız eşyalarınızı tespit edin. Kullanılabilir durumda olanları 2. el eşya alım-satım sitelerinde satın ve elde ettiğiniz geliri seyahat birikim hesabınıza aktarın. Böylelikle hem çevre adına olumlu bir davranış sergilemiş olacaksınız hem de seyahat bütçe hedefinize bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. 

Bozuk Paraları Kumbaraya Atın

Bozuk paranın gücüne inanın! Çok ciddi söylüyorum bozuk paralarla yol masrafını çıkarabilirsiniz. Ben bu şekilde yılda belli dönemlerde bu yöntemle uçak bileti almış kişilerden birisiyim. Gün içerisinde cüzdanımda biriken bozuk paraları her akşam kumbarama attım. Bazen 10 TL, bazen 50 kuruş atmışlığım oldu. Bozuk paralarınıza acımayın, ertesi güne saklamayın. Birkaç ay sonra baktığınızda hayalini kurduğunuz yer için ulaşım ücreti ortaya çıkmış. Youtube kanalımda bulunan videoya izleyerek daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Kısa Süreli Seyahatleri Tercih Edin

Döneme bağlı olarak tercih ettiğim en iyi yöntemlerden bir tanesi kısa ama çok gezin. Kısa periyotlarla oluşturacağınız bir seyahat daha az para harcamanızı sağlayacaktır. Tabi bunda gideceğiniz yerin mesafesi de önemli bir kıstas. 4 gün için 12-13 saatlik yolculuk da çekilmez pek. Daha yakın, daha küçük bir yer tercih ederseniz seyahat sürenizi de kısaltmış olursunuz. Hem doya doya gezersiniz hem de daha az para harcarsınız. Üstelik biraz daha küçük bütçeye ihtiyaç duyacağınız için hedefinize de kısa sürede ulaşır ve kendinizi bir sonraki seyahatiniz için daha bir motive etmiş olursunuz . 48 saatte (hafta sonu) yapılan seyahatler çok iyi olacaktır. Tabii hafta içi seyahatler daha ekonomik olacaktır.

BONUS : Doğum Günlerinizde Uçak Bileti İsteyin

Bu konuda samimiyim. Gerçekten bu şekilde sizi sevenlerden isteyebilirsiniz. Doğum günü, yılbaşı, sevgililer günü, yıl dönümü gibi hediye alacağınız günlerde çevrenizden uçak bileti, yurt dışı turu, otel rezervasyonu gibi hediyeler isteyin. Sonuçta illaki bir şey alacaklarsa, en azından güçlerini birleştirerek size böyle bir şeyler de verebilirler. Neticede sizin mutlu olmanız önemli değil mi?

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-Instagram, FacebookTwitterThreads, TelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Bir Yorum Bırak