Skip to content Skip to footer

Yurt Dışına Gitmenin 13 Yolu

Sizlere merak ettiğiniz yurtdışı fırsatlarından nasıl yararlanabileceğinizi ve hangi siteden bilgi alıp başvuru yapabileceğiniz ‘Yurt Dışına Gitmenin 13 Yolu’ yazımızda bahsedeceğiz.

Umarım sizde bu yazı sayesinde hayaliniz olan yurt dışına çıkabilirsiniz.

1) Wwoof

Wwoof

Tarımsal alanda uluslararası gönüllülük yapabileceğiniz bir platformdur. Siteden istediğiniz ülkeyi seçerek seçtiğiniz ülkedeki gönüllülük yapabileceğiniz kurumları seçebilirsiniz. Siteye kayıt olmak için bir ücrete ihtiyacınız yok kurumla iletişime geçebilir onay aldıktan sonra vize ve danışmanlık hizmetlerinde maddi bir destek sağlamıyorlar. Emeğinizin karşılığı olarak günlük ücret alabiliyorsunuz.

Siteye gitmek için > https://wwoofturkey.org/

2) Salto Youth Sitesi

Salto Youth Sitesi

Yurtdışı eğitim, yurtdışında gönüllülük, Erasmus+ eğitim kursları, proje yazıyorsanız projenize partner bulabilirsiniz. Başvurularınızı yapmadan önce mutlaka başvuracağınız programın açıklama, maliyetler kısmını okumanızda fayda var. Çünkü programın başvuru kısmında size sorulacak olan sorular programın içeriği ile doğrudan ilgilidir. Training Overview kısmında hangi ülkelerin programa ortak olduğuna dair açıklama kısmı yer alıyor ve bu kısımda ‘Turkey’ olması programa başvuru yapabilmeniz için önemli bir bilgi. Yine altta yer alan ‘Cost’ yani maliyetler kısmında program için karşılanacak yol, vize ve konaklama masrafları karşılanıp karşılanmadığı detayını bu bölümde bulacaksınız. Yine aynı kısımda belli bir ücret karşılanacağı yazıyorsa bireysel olarak başvurmanız mümkün. Onun dışında bir gönderici kuruluşunuz olması gerekmez fakat mutlaka bir kurumu temsil etmeniz gerekiyor. Bu dernek, STK, vakıf veya okulunuz olabilir bunu araştırıp kendinize uygun olan kurumu seçebilirsiniz. Bu kurumun sizin için bir belge imzalaması gerekmez veya bir mali yükümlülüğü olmaz.

Siteye gitmek için > https://www.salto-youth.net/

3) Go Overseas

Go Overseas

Online staj, eğitimler, yurtdışında eğitim alma ve gönüllülük hakkında çok kapsamlı bir platformdur. İstediğiniz ülkede gönüllü olma seçeneği ile filtreleme yapabilir ülke tercihinize göre uygulamalara erişim sağlayabilirsiniz.

Siteye gitmek için > https://www.gooverseas.com/

4) European Solidarity Corps

European Solidarity Corps

EVS ( Avrupa Gönüllü Hizmeti) için bu sayfadan istediğiniz ülkeyi seçebilir veya gitmek istediğiniz projenin konusunu belirleyip ona göre filtreleme yapabilirsiniz. Kendinize uygun proje belirlemekte bu filtreleme çok işinizi görecektir. Tüm Evc projeleri bu sayfada olmayabiliyor kurumlar belli Facebook gruplarında gönüllülerini seçebiliyorlar. Bunlar hakkında size link ekliyorum. Buradan ilginizi çeken projelerin üstüne tıklayarak proje hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. Konaklama, Cep Harçlığı, Ulaşım Masrafları, Proje boyunca size sağlanacak olan eğitimler, projenin ihtiyaç duyduğu gönüllü profiline ulaşabilirsiniz. Bazen bazı ev sahibi kurumların projeleri için bu sayfadan yapmış olduğunuz yeterli olmayabilir açıklama kısmında sizden motivasyon mektubunuzu ve özgeçmişinizi belli bir mail adresine atmanızı isteyebilirler.

Siteye gitmek için > https://europa.eu/youth/solidarity_en

5) Top Universities

Top Universities

Yurtdışında eğitim almak istiyorsanız tüm dünyada en iyi üniversiteleri sıralayan bir platformdur. Discover kısmında üniversite hakkında bölüm,ülke,ders programlarına ulaşıp ücret hakkında bilgi alabilirsiniz.

Siteye gitmek için > https://www.topuniversities.com/

6) Ulusal Ajans Resmi Sitesi

Ulusal Ajans Resmi Sitesi

Bir önceki paylaştığım sitede Ulusal Ajans’ın temsil ettiği programları buradan kontrol edip Ulusal Ajans’ın resmi sitesinden de başvuru yapabilirsiniz.

Siteye gitmek için > https://www.ua.gov.tr/

7) Eurodesk

Yurt Dışına Gitmenin 13 Yolu

Eurodesk’in sitesinde güncel olarak yayınlanan çok ilanı yok fakat Avrupa Gönüllü Hizmeti değil de kendinizi geliştirmek için belli bir konuda Eğitim kursuna katılmak isterseniz bu sayfanın duyurular ve takvim kısmını takip etmenizde fayda var. Avrupa’da Eğitim bölümünde gitmek istediğiniz ülkeyi seçip o ülkede olan eğitim kurslarının yayınlandığı sitelere ulaşabilirsiniz ve bu sitelerden başvuru yapabilirsiniz.

Siteye gitmek için > http://eurodesk.ua.gov.tr/

8) Aiesec

Aiesec

Dünya’nın Lider Yetiştiren En Büyük Gençlik Organizasyonlarından biridir. Ücretli bir program olan Aiesec’e gönüllülük programlarından birine kayıt olabilirsiniz. Hangi konularda hangi şartlarda gönüllülük yapacağınız hakkında detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Daha önce bu programa katılmış kişilerin tecrübelerini inceleyebilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular kısmından aklınıza gelen belli sorulara cevap bulabilirsiniz daha fazla sorunuz için Aiesec Temsilcileri ile iletişime geçebilirsiniz. Aiesec hakkında daha detaylı olan blog yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Siteye gitmek için > https://aiesec.org.tr/

9) Au Pair

Yurt Dışına Gitmenin 13 Yolu

Yurtdışında çocuk bakıcılığı, mentörlük yapabileceğiniz bir programdır. Gidebileceğiniz ülkeler, programın şartları, yaş aralığı ve diğer tüm detaylara ulaşabilirsiniz. AuPair’in ne olduğunu ve sürecin nasıl ilerlemesi gerektiği ile ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Siteye gitmek için > https://www.aupair.com/

10) Work Away

Work Away

Yurt Dışında hem çalışabileceğiniz, gönüllü olabileceğiniz bir programdır. Örneğin Avustralya’da bir çiftlikte gönüllü olabilir para kazanabilir ve uygun fiyata gezebilirsiniz. Bu sitelerde vize davet mektubu desteği sağlıyorlar. Vize konusunda danışmanlık alabileceğiniz vize sürecinde danışmanlık programına sahip değiller. Eğer bu konuda danışmanlık, bilgi veya soru sormak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Siteye gitmek için > https://www.workaway.info/

11) Global Work & Travel

Global Work & Travel

Duyduğunuzda bunu Amerika’ya gitmek için olan Work and Travel programı ile karıştırabilirsiniz fakat ikisi farklı web siteleridir. Bu sitede gönüllülük, Au pair, öğretmenlik ve staj fırsatı yakalayabileceğiniz bir platformdur. Programların ayrıntıları ve ücretlerine bu siteden ulaşabilirsiniz.

Siteye gitmek için > https://globalworkandtravel.com/working-holiday

 12) Hot Cources Turkey

Yurt Dışına Gitmenin 13 Yolu

Üniversite bölümleri hakkında bilgi almak isterseniz kendinize uygun üniversiteye departmana ulaşabiliyorsunuz. Birçok üniversiteye ücretsiz bir şekilde ulaşabiliyorsunuz ve aynı zamanda sahip olduğu blog kısmı ile üniversiteler ve bölümler hakkında detaylı bilgiye sahip olabiliyorsunuz.

Siteye gitmek için > https://www.hotcourses-turkey.com/

13) Helpx

Yurt Dışına Gitmenin 13 Yolu

HelpExchange kısa adıyla HelpX İngiltere’den başlatılan bir gönüllülük platformu. Bunu başlatan Rob Prince adlı gezgin değişik ülkelere giderek oralarda hem seyahat etmiş hem de kalacak yer ve yemek karşılığı çalışarak insanlara yardım etmiş, kendi geçimini de sağlamış. Daha sonra bunun yaygınlaştırılması gerektiğini düşününce de ortaya böyle bir program çıkmış. Bu program 18-30 yaş arasındaki kişiler için geçerli bir program. 30 yaş üstündeyseniz başvursanız da geri dönüş alamayacaksınız.

Öncelikle bu programa kayıt olmak için işveren de olabilirsiniz, işçi de olabilirsiniz. Tabi gezme fikrini taşıyorsanız işçi olmalısınız ama insanlar size ulaşsın ve onlarla tanışayım diye düşünüyorsanız işveren de olabilirsiniz. Buna karar verdikten sonra helpx.net sitesinden kendinize bir profil oluşturuyorsunuz. Çalışmak istediğiniz alanı veya gitmek istediğiniz ülkeleri de belirleyebiliyorsunuz. Avrupa’da ve Amerika kıtasında oldukça yaygın bir platform.

Profil oluşturmak ücretsiz fakat detayları görmek için 30 dolar bir ücret yatırıp sitede 2 yıllık bir üyelik elde edebilirsiniz. Bu şekilde işverenlerin telefon, e-mail, adres, konum gibi yerlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Ücreti ödeyip üyelik sağladığınızda artık profiliniz dünya genelindeki diğer insanlar tarafından görülebilir hale gelmiş oluyor. Bu sayede işverenler size mesaj ya da e-mail yoluyla ulaşmaya başlayacaklardır.

Siteye gitmek için > https://www.helpx.net/

“Yurt Dışına Gitmenin 13 Yolu” yazımızı umarım bu zamanları geçirmek için size destek olmuştur. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. 

Sormak istediğiniz veya eklemek istedikleriniz lütfen aşağıda bulunan yorum kısmına bırakınız.

Yurt Dışına Gitmenin 13 Yolu

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Bir Yorum Bırak