Skip to content Skip to footer

Yurt Dışında Dil Eğitimi ve Çalışma: Hayallerine Ulaşmanın En Kolay Yolu

Yurt Dışında Dil Eğitimi ve Çalışma: Hayallerine Ulaşmanın En Kolay Yolu

Yabancı dil öğrenimi için şüphesiz en iyi yollardan biri de yurt dışında dil eğitimi almaktır. Her yıl milyonlarca kişi kendi ülkesinden başka bir ülkeye dil eğitimi almak için gidiyor. Yabancı bir ülkede dil eğitimi almanın kişiye kattığı birçok deneyim var. İlk olarak hiç bilmediğiniz bir ülkede, sevdiklerinizden oldukça uzakta her işinizi kendiniz halletmeyi ve güçlü olmayı öğrenirsiniz. Kısa vadede zorlayıcı bir süreç olsa da uzun vadede oldukça özgüven kazandırıcıdır. Ek olarak tıpkı sizin gibi dil öğrenmeye gelmiş birçok insanla tanışırsınız. Böylece sadece gittiğiniz ülkenin kültürünü değil, daha birçok ülkenin kültürü hakkında da fikir sahibi olma imkanını bulursunuz.

Yurtdışında dil eğitimi özellikle günümüzde oldukça pahalı bir süreç. Bu sebeple birçok kişi dil eğitimi alırken aynı zamanda çalışmanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyor. Çalışmak sadece maddi açıdan değil aynı zamanda yerel halkla birebir irtibata geçebilmek ve dil pratiği yapabilmek adına da oldukça önemli görülüyor. Öyleyse İngilizce eğitimi alırken aynı zamanda çalışabileceğiniz ülkelere şöyle bir bakalım. Bu ülkelerde bir taraftan dil eğitimi alırken bir taraftan da haftada ortalama 20 saate kadar çalışabilirsiniz.

1. İrlanda: Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve geniş yeşil doğasıyla bilinen 5 milyon nüfuslu bir ada ülkesidir. Resmi dilleri İngilizce ve İrlandacadır. İrlanda halkı genel olarak neşeli ve yardımsever kişilerdir. Apple, Google, Facebook gibi dünya devi birçok şirketin Avrupa merkez ofisleri bu ülkededir. Bu sebeple ekonomisi iyi olan güçlü bir refah ülkesidir ve teknoloji, hizmet sektörü gibi alanlarda her geçen gün daha da gelişmektedir. Ülkede birçok köklü üniversite, kolej ve dil okulu bulunmaktadır. İrlanda’da genel olarak aile yanı konaklaması yaygındır.  Bu sayede yerel bir ailenin yanında kalarak hem dil pratiği yapma imkanı bulur hem de İrlanda kültürünü ilk elden deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz.

2. Avustralya: Dünyanın en çok canlı çeşidine sahip olan ülkelerden biri olarak karşımıza çıkar. Ülkenin başkenti sanılanın aksine Sydney veya Melbourne değil Canberra’dır. 25 milyonluk ülkenin yerli halkı Aborjinlerdir. Ekonomisi gelişmiş bir ülke olarak özellikle dışarıdan gelen öğrencilerin istihdam sıkıntısı çekmediği ülkelerdendir. Türk parasının Avustralya doları karşısında euro ve Amerikan dolarına göre daha değerli olması, Türk öğrenciler için ciddi bir avantajdır. Spor, festival ve çeşitli etkinlikler bakımından oldukça aktif bir ülkedir. Yüksek kalitede dil eğitim kurumlarına sahiptir ve dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere ev sahipliği yapması, burada dil eğitimi alacak kişiler için ciddi bir avantajdır.

Yurt Dışında Dil Eğitimi ve Çalışma: Hayallerine Ulaşmanın En Kolay Yolu

3. Yeni Zelanda: Güney Pasifik’te yer alan bir ada ülkesidir. Yine burası da Avustralya gibi dağlar, göller, ormanlar gibi doğal güzellikler bakımından zengin bir ülkedir. Eğitim ve sağlık sistemi oldukça gelişmiştir ve bu da her yıl birçok uluslararası öğrenciyi bu ülkeye çeker. Ilıman bir havası olduğu için açık hava etkinlikleri yoğundur. Rugby ülkenin ulusal sporudur. Ayrıca kriket, futbol, basketbol da yaygındır. Maoriler Avustralya’daki Aborjinler gibi Yeni Zelanda’nın yerel halkıdır. Böylece burada dil eğitimi alırken bir taraftan da halen aktif bir şekilde yaşatılan Maori kültürünü deneyimleyebilirsiniz.

4. Dubai: Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biri olan Dubai, modern ve gelişmiş yapısıyla özellikle son yıllarda birçok insanın dikkatini çekmektedir. Buna ek olarak  Orta Doğu’da önemli bir ekonomik merkezdir. Dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa, dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall, dünyanın en büyük insan yapımı adası Palm Jumeirah ve dünyanın en lüks oteli Burj Al Arab bu coğrafya içerisindedir. Bu da birçok turisti bu bölgeye çeker ve İngilizce dil becerileri pratik hayatta kolaylıkla geliştirilebilir. Çok kültürlü bir yapısı vardır ve bu sebeple çok uluslu bir ortamda dil eğitimi alma imkanı sunar. Çok kültürlü yapısına rağmen suç oranı oldukça düşüktür, güvenli bir şehirdir.

5. Kanada: Yaklaşık 38 milyon nüfusa sahip olan ülke, Niagara Şelaleleri, Banff Milli Parkı, Rocky Dağları ve Vancouver Adası gibi doğal güzellikleriyle meşhurdur. Buna ek olarak iklimi de çeşitlidir. Sanayi ve doğal kaynakları gelişmiş olduğu için ekonomisi sağlamdır. Göçmenlere açık bir politika uygulamasından dolayı yine bu ülke de kültürel çeşitliliğe sahiptir. Kanada geniş sosyal olanaklar, gelişmiş sağlık hizmetleri ve iyi eğitim alma fırsatlarıyla yüksek bir yaşam kalitesi sunar. Yine Avustralya’da olduğu gibi Kanada doları da euro ve Amerikan dolarına göre daha düşük bir değere sahiptir, bu da dil eğitimini burada gerçekleştirmek isteyen öğrenciler için ciddi bir avantajdır.

6. Malta: Geçmişteki birçok medeniyetten izler taşıyan Akdeniz’deki bir ada ülkesidir. Zengin tarihinin yanında muhteşem deniz ve plajlarıyla tam bir turizm cennetidir. Tipik bir Akdeniz ülkesi olmasından dolayı mutfağı lezzetli ve zengindir. Yıl boyunca güneşli iklimiyle birçok spor, etkinlik ve festivale ev sahipliği yapar. Malta Karnavalı, Mdina Orta Çağ Festivali ve Valletta Film Festivali bunlardan sadece bazılarıdır. Görüldüğü üzere dil eğitimi alan öğrencileri çok sosyal bir hayat beklemektedir. Malta küçük bir ülkedir ve ulaşım da kolaydır. Dil okulu, çalıştığınız yer ve konaklama alanınız arasındaki mesafeyi gün boyu yürüyerek kat edebilirsiniz.

Yazar: Duygu Yalçın

Daha fazla blog yazısı okumak için buraya tıklayın.
Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutma! 
-InstagramFacebookTwitterThreadsTelegramWhatsapp Duyuru Kanalı

Erasmus+ ve ESC projeleri için BURAYA tıkla!

Bir Yorum Bırak